Kunnanhallitus

Kunnanhallitus vastaa kunnan taloudesta ja strategisesta suunnittelusta sekä toimintojen ja talouden yhteensovittamisesta.

Kunnanhallituksen tehtävänä on kuntalaissa säädetyn lisäksi johtaa, valvoa ja arvioida kunnan hallintoa kunnanvaltuuston asettamien tavoitteiden mukaisesti.

Kunnanhallitus vastaa kunnan elinvoiman kehittämisestä ja elinkeinopolitiikasta sekä kunnan omistajapolitiikasta.

(Hallintosääntö 30.5.2017 / 23 §)

Syksyn 2020 kokousaikataulu löytyy täältä.

Kunnanhallituksen jäsenet

Pentti Moilanen Joukokyläntie 182 A 89600 SUOMUSSALMI p. 0400 705 930 pentti.moilanen(at)suomussalmi.fi Puheenjohtaja
Veijo Holappa Kaaritie 23 89600 SUOMUSSALMI p. 0500 260 208 veijo.holappa(at)suomussalmi.fi 1. Varapuheenjohtaja
Jonna Seppänen Hossantie 12 A 89920 RUHTINANSALMI p. 045 673 9552 jonna.seppanen(at)arolabear.fi 2. Varapuheenjohtaja
Tuula Heikkinen
Ahorannantie 34
89600 SUOMUSSALMI
p. 050 443 4046
heikktuula(at)gmail.com
Pirjo Heikkinen Näätävaarantie 1 89600 SUOMUSSALMI p. 0400 191 960 pirjohelena.heikkinen(at)gmail.com
Juha Heikkinen Alanteentie 14 89600 SUOMUSSALMI p. 0400 185 762 juha.heikkinen(at)edu.suomussalmi.fi
Matti Mulari Soutajantie 5 89600 SUOMUSSALMI p. 0400 102 152 matti.mulari(at)pp.inet.fi
Jukka-Pekka Alanko Papinkuja 5 89800 SUOMUSSALMI kk p. 0400 198 747 jpalanko57(at)gmail.com
Janne Laatikainen Poukamontie 10 C 89440 SAKARA p. 0400 327 929 janne.laatikainen(at)hotmail.com
Marja-Liisa Holappa Tervatie 19 89600 SUOMUSSALMI p. 0400 260 160 holappamarjaliisa(at)gmail.com
Minna Saastamoinen Raatteentie 126 A 89800 SUOMUSSALMI KK p. 044 089 9080 minna.tuunainen23(at)gmail.com
Erja Helttunen Hulkonniementie 6 A 89800 SUOMUSSALMI p. 040 912 8961 erja.helttunen(at)gmail.com Valtuuston puheenjohtaja
Terttu Huttu-Juntunen Säröspinontie 43 89600 SUOMUSSALMI p. 050 552 8174 t.huttujuntunen(at)gmail.com Valtuuston 1. varapuheenjohtaja
Keijo Mulari Pohjolantie 8 89600 SUOMUSSALMI p. 040 591 6794 keijo.mulari(at)suomussalmi.fi Valtuuston 2. varapuheenjohtaja
Esittelijä

Kunnanjohtaja Erno Heikkinen

p. 044 777 3344 erno.heikkinen(at)suomussalmi.fi
Pöytäkirjanpitäjä Hallintojohtaja Anniina Niemelä p. 044 588 9330 anniina.niemela(at)suomussalmi.fi
Suomussalmi